Тріщи не тріщи, а вже минули Водохрещі

20.01.2017

Водохреще - це третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних свят. Коли Іісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Іісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. В цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі освячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Святий архієпископ Лука Войно-Ясенецкий відомий лікар, геніальний хірург і професор казав: “Святу воду пийте якомога частіше, це є найкращі ліки від усіх хвороб. Це я кажу не лише як священник, а і як лікар.” Залишається загадкою той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду. Проте ця думка є помилковою, оскільки не завжди у воду занурюють срібний хрест, а використовують дерев'яний чи з будь-якого металу, а вода все одно роками не псується.

За давньою традицією, чин освячення води відбувався просто неба, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест («йордан») і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Такий хрест був встановлений цього року і в Андрушівці на річці біля храму Різдва Пресвятої Богородиці.

Нині на свято Водохреща популярними стали масові купання в крижаній воді. Андрушівчани також перейняли цей звичай. Спочатку настоятель місцевого храму отець Миколай Климчук освятив воду, сам тричі занурився, показавши гарний приклад, і тільки тоді до ополонки підходили віряни, які наважилися у морозний день зануритися у воду. Біля храму Різдва Пресвятої Богородиці були облаштовані місця, де люди мали змогу перевдягнутися. Також отець Миколай подбав, щоб було чим зігріти купальників – кожен міг скуштувати смачної ухи та випити чашку гарячого чаю.

Так, люди віруючі стверджують: купання в ополонці на Водохреще для православної людини — не загроза, а благо, яке може принести навіть чудесне зцілення від хвороб. Адже саме в цей день всі води земної кулі освячуються, Сам Бог хрестився в річці Йордан, Його благодаттю наповнюються всі ріки, моря, озера, джерела!

Регент хору храма Різдва Пресвятої Богородиці
м. Андрушівка Надія Біденко