ДОПОВІДЬ МИТРОПОЛИТА ЖИТОМИРСЬКОГО І НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОГО НИКОДИМА НА ЗАГАЛЬНОЄПАРХІАЛЬНИХ ЗБОРАХ ЖИТОМИРСЬКОЇ ЄПАРХІЇ 4 СІЧНЯ 2018 РОКУ
ДОПОВІДЬ
МИТРОПОЛИТА ЖИТОМИРСЬКОГО І
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОГО
НИКОДИМА
НА ЗАГАЛЬНОЄПАРХІАЛЬНИХ ЗБОРАХ
ЖИТОМИРСЬКОЇ ЄПАРХІЇ
4 СІЧНЯ 2018 РОКУ
Ваше Високопреподобіє і Преподобіє всечесні отці!
Закінчився 2017 рік, і сьогодні, уже традиційно перед великим святом Різдва Господа нашого Іісуса Христа ми проводимо загально єпархіальне зібрання, щоб підвести підсумки діяльності нашої єпархії за минулий рік та визначити основні напрямки пастирського та соціального служіння на рік наступний .
Минулий рік був роком продовження важких випробувань у житті нашої держави та Церкви. Продовжується війна та суспільні негаразди, але наша Церква та єпархія іде шляхом пастирського служіння Богу та людям. В цей же час минулий рік був наповнений важливими церковними подіями для нашої єпархії зокрема та Церкви в цілому. Ми мали можливість молитися перед великими святинями світового Православ’я, які відвідували нашу єпархію та святкувати ювілеї важливих церковних подій.
Беручи до уваги звіти благочинних та керівників єпархіальних відділів, можна прийти до висновку, що духовенство нашої єпархії віддано трудиться на поприщі пастирського служіння на благо Церкви.
СТАТИСТИКА
Основною діяльністю Житомирського єпархіального управління є координація взаємодії між Керуючим єпархією, єпархіальними відділами та комісіями, благочинними і парафіями.
У найкоротші терміни по парафіях поширюються вказівки священноначалія, офіційні документи та кореспонденція. Оперативно здійснюється і зворотній зв’язок з духовенством.
Статистичні дані свідчать про триваючий розвиток церковного життя на Житомирській землі.
Традиційно у своїй доповіді я оголошую ключові статистичні дані по Житомирській єпархії.
Парафії
- загальна кількість парафій на 31.12.2017 р. - 370;
- міських - 37;
- селищних - 18;
- сільських - 313;
- кількість парафій без храмів (богослужіння не відбуваються) – 46;
Храми
- загальна кількість храмів на 31.12.2017 р. – 329;
- при лікарнях - 9;
- при в'язницях - 5;
- при військових частинах - 3;
- типових - 218;
- переобладнаних (домових) храмів - 78;
- побудованих після 1990 року - 117.
ОСВЯЧЕНІ ХРАМИ І КАПЛИЦІ
У 2017 році було освячено 5 храмів.
- 11 березня – освячення храму на честь праведного Никодима у Житомирському єпархіальному управлінні
- 12 вересня – освячення Спасо-Преображенського храму с.Харліївка Попільнянського округу ієрейським чином.
- 21 жовтня освяження Свято-Іоанно-Предтеченського храму с.Малий Браталів Любарського округу.
- 21 листопада освячення храму на честь Святого Архістратига Божого Михаїла у с. Карпівці Чуднівського округу
- 25 листопада – освячення храму на честь святого Григорія Нового Болгарського у с.Мамрин Коростишівського округу
- 29 квітня відбулась закладка капсули під будівництво нового Свято-Петро-Павлівського храму у с.Рея Бердичівського округу
- 29 серпня відбулась закладка капсули під будівництво храму на честь Спаса Нерукотворного у Свято-Покровському жіночому монастирі села Вільха.
- На даний час в безпосередньому підпорядкуванні Предстоятелю УПЦ в Житомирській єпархії знаходиться 2 монастирі – 1 чоловічий та 1 жіночий.
Клір Житомирської єпархії за минулий рік поповнився на 11 священнослужителів.
З других єпархій до нас прибуло 2 клірика
Рукоположено 8 священиків та 3 диякона
За 2017 рік, 2 клірика вибуло з Житомирської єпархії
За штат у 2017 році, згідно поданого прохання почислено 11 кліриків
За минулий рік помер 1 клірик нашої єпархії
З заштатних кліриків Житомирської єпархії було прийнято в штат 1-го священнослужителя
ВИЗНАЧНІ ПОДІЇ
У 2017 році ми святкували 100-ліття відновлення патріаршества на Русі. Рішенням Всеросійського Помісного Собору 1917-1918 років, після більше ніж 200-літньої перерви, наша Церква отримала свого Патріарха. 4 грудня 1917 року у день свята Введення у храм Пресвятої Богородиці, Святитель Тихон був возведений на патріарший престол. Патріарх Тихон став духовним лідером та керівником православного народу, ревно трудився на поприщі первосвятительського служіння, постраждав за Церкву і за Христа. 9 жовтня 1989 року Святитель був канонізований Архієрейським собором Руської Православної Церкви. Канонізація патріарха Тихона була першим кроком до прославлення сонму новомучеників і сповідників, які постраждали в роки революційної смути і терору більшовицької безбожної влади.
У минулому році ми з сумом згадували століття початку страшних гонінь на Церкву. Згадуючи вищезгадані події столітньої давності, на теренах нашої Церкви у минулому році проводились святкові богослужіння, конференції та інші святкові заходи. Кульмінаційною подією святкувань стало проведення Архієрейського Собору Руської Православної Церкви.
Собор проходив з 29 листопада по 2 грудня у храмі Христа Спасителя. Нинішній собор зібрав рекордне число єпископів. На собор прибуло рекордне число архієреїв – 347 із 386 з 22 країн ближнього і дальнього зарубіжжя, в яких існують приходи Руської Православної Церкви. У день століття інтронізації Святителя Тихона, 4 грудня, у Храмі Христа Спасителя відбулося богослужіння за участі предстоятелів та представників всіх помісних православних Церков та єпископату РПЦ.
>На соборі було затверджено положення про вінчання і розлучення.
Серед основних положень можна виділити наступне:
Церква не буде вінчати людей, які вже перебували у трьох шлюбах. При цьому будуть враховуватися не тільки церковні вінчання, але й шлюби укладені в державі. Проведення вінчань до державної реєстрації шлюбу допускається "виключно за благословінням єпархіального архієрея та у особливих випадках" (наприклад, якщо одна зі сторін бере участь у військових чи будь-яких інших діях, пов'язаних з ризиком для життя).
Серед допустимих підстав до розірвання церковного шлюбу зазначаються: подружня зрада та протиприродні вади, відступ одної зі сторін від православ'я, хронічний алкоголізм або наркоманія при відмові від лікування та виправлення, невиліковне заразне захворювання, "невідома відсутність" чоловіка або жінки або "вмисне залишення" одної сторони іншої на довгий термін, насильство, замах на життя або здоров'я членів сім'ї, аборт вчинений жінкою при незгоді чоловіка або примушення чоловіком жінки до аборту.
Разом з тим священнослужителі повинні відговорювати людей, бажаючих розлучитися. Не потрібно приймати поспішних рішень, але постаратися примиритися і зберегти свій шлюб.
Крім того, Архієрейський собор звернув увагу на "неприпустимість практики позбавлення причастя" тих, хто живе, хоча в церковному, але в зареєстрованому у державі шлюбі, і "ототожнення такого шлюбу з блудом".
>Положення про сучасне чернецтво.
"Положення про монастирів та чернецтво" визначає основні принципи та правила життя обителей у сучасних умовах. Даний документ буде служити нормою, на яку можна посилатись, вирішуючи питання про життя ченців та буття монастирів.
Одне з найбільш важливих питань - проникнення в монастирі інтернету. Собор постановив, що використання інформаційно-комунікаційних технологій можливо. Хота допустимо це, тільки за благословінням ігумена, для самоосвіти або з іншою метою, визначеною керівництвом обителі.
Положення про прославлення українських святих
Собор включив в місяцеслов Руської Православної Церкви більше 30 імен місцешанованих українських святих. Серед них старці відомої Глинської пустині в Сумській області - схімитрополит Серафим (Мажуга), схіархімандрити Андронік (Лукаш), Серафим (Романцов) і Серафим (Амелін) та інші.
В числі канонізованих - преподобний Парфеній Київський, святитель Інокентій Херсонський і святитель Філарет Чернігівський. Ці святі XIX століття також широко шануються не тільки в Україні, але й за її межами.
Положення про особливий статус Української Православної Церкви.
На засіданні Архієрейського собору блаженніший митрополит Київський і всієї України Онуфрій попросив підкреслити особливий статус Української православної церкви в статуті РПЦ.
Собор погодився з цією пропозицією. В результаті, якщо раніше статус УПЦ був описаний в главі "Самокеровані Церкви", то тепер створено окрему главу статуту РПЦ під назвою "Українська Православна Церква". Окремо записаний в установленому порядку і той факт, що центр управління УПЦ знаходиться в місті Києві. Така практика діяла і раніше, тепер її зафіксували документально.
Також Архієрейський собор визнав "історичний характер" зустрічі патріарха Кирила і папи Франциска у лютому 2016 року в Гавані. Відзначено, перш за все, її важливість у справі об'єднання зусиль по захисту гонимих християн на Близькому Сході та в Африці.
Критський собор, пройшовши в червні минулого року, також названий "значною подією в історії Православної Церкви". Хоча є важливі доповнення: Собор на Криті не може розглядатися як Всеправославний, а прийняті на нього рішення - як обов'язкові для православних у всьому світі. В деяких положеннях цього Собору, є "неясні і неоднозначні ормулювання", і вони не можуть бути "взірцевим вираженням істини православної віри".
У минулому році ми відзначали 25-річчя Харківського Архієрейського собору.
У 1992 році на соборі було заборонено у священнослужінні колишнього митрополита Київського і всієї України Філарета (Денисенко) та обрано нового Київського митрополита Володимира (Сабодан). Напередодні проведення собору, 30 квітня 1992 року, у місті Житомирі архієпископ Іов (Тивонюк) провів перед соборну нараду. Зібрання висловило недовіру Філарету, кваліфікувавши його дії, як такі, що несуть загрозу Церкві.
30 квітня минулого року, у неділю святих жінок-мироносиць і таємних учнів Христових, праведних Іосифа і Никодима, у день святкування дня Нашого небесного покровителя, відбувся первосвятительський візит предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого митрополита Онуфрія у місто Житомир. У своєму слові Предстоятель згадав події 25-річної давності, які проходили у нашому місті у цей день.
У липні 2017 року, в рамках святкування ювілею 25-річчя Харківського Архієрейського Собору, у всіх єпархіях Української Православної Церкви пройшли багатотисячні Хресні ходи з чудотворними іконами Божої Матері. З нагоди святкування дня пам’яті святого рівноапостольного великого князя Володимира та річниці Хрещення Київської Русі, теренами нашої єпархії проходили хресні ходи із великою святинею – Святогірською чудотворною іконою Божої Матері.
26 липня, у переддень святкування вищезгаданих подій, на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, під головуванням Предстоятеля УПЦ, Блаженнішого Митрополита Онуфрія, відбулося чергове засідання Священного Синоду Української Православної Церкви. Під час роботи Синод, згідно Нашого рапорту, було розглянуто окремі питання, що відносились до Житомирської єпархії.
Синод благословив на території Житомирської єпархії:
утворити Спасо-Покровський жіночий монастир Житомирської єпархії Української Православної Церкви на місці Свято-Покровської парафії (с. Вільха Романівського району Житомирської області).
прийняти та зареєструвати Статут Спасо-Покровського жіночого монастиря Житомирської єпархії Української Православної Церкви (с. Вільха Романівського району Житомирської області).
призначити монахиню Серафиму (Мелещук) на посаду настоятельки Спасо-Покровського жіночого монастиря Житомирської єпархії Української Православної Церкви з возведенням її в сан ігумені та возложенням наперсного хреста за посадою.
24 серпня відбулось урочисте відкриття Спасо-Покровського жіночого монастиря. Очолив святкування голова синодального відділу у справах монастирів намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, у Нашому співслужінні. За літургією Ми возвели монахиню Серафиму (Мелещук) у сан ігумені з возложенням наперсного хреста.
Також Священний Синод задовольнив Наше прохання щодо затвердження святкування на честь Собору Житомирських святих, Священний Синод УПЦ благословив встановлення дня святкування Собору святих землі Житомирської 25 серпня у день пам’яті святого священномученика Павла Житомирського.
До сонму Житомирських святих віднесено:
- свт. Серафима (Соболева), архієпископа Богучарського, Софійського чудотворця;
- свт. Мардарія (Ускоковича), єпископа Сербської Православної Церкви в США;
- сщмч. Фаддея (Успенського), архієпископа Тверського;
- сщмч. Прокопія (Титова), архієпископа Херсонського;
- сщмч. Аркадія (Остальського), єпископа Бежецького;
- сщмч. Амвросія (Гудко), єпископа Сарапульського;
- сщмч. Парфенія (Брянських), єпископа Ананьївського;
- прмч. Макарія (Токаревського), архімандрита Овруцького, Канівського, ігумена Пінського, Переяславського чудотворця;
- сщмч. Олександра Хотовицького, протопресвітера;
- сщмч. Максима Сандовича, пресвітера;
- сщмч. Арефу Насонова, пресвітера;
- сщмч. Мирона Ржепика, пресвітера;
- сщмч. Павла Гордовського, пресвітера;
- сщмч. Василія Малахова, пресвітера;
- мч. Миколая Варжанського;
- мц. Віру Трукс.
28 липня 2017 року, в день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира та річниці Хрещення Русі у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі відбулась святкова Божественна літургія, яку очолив Предстоятель УПЦ, Блаженніший Митрополит Онуфрій. Його Блаженству співслужили єпископат та духовенство всіх єпархій УПЦ.
Під час богослужіння Блаженніший митрополит Онуфрій возвів Нас у сан митрополита.
У минулому році духовенство та віруючі нашої єпархії мали можливість вклонитися Великим святиням світового Православ’я.
6 листопада, в супроводі митрополита Верійського, Науського і Кампанійського Пантелеімона, у Житомирську єпархію прибула святиня із Греції - ковчег із чесними мощами святого великомученика Димитрія Солунського.
1 грудня, у Хрестовоздвиженський кафедральний собор прибула святиня із Запорізької єпархії УПЦ - шанована ікона та часточки мощей святих благовірних князів Петра і Февронії.
5 вересня 2017 року, у Житомирському Свято-Успенському архієрейському соборі відбулись святкові урочистості з нагоди шанування чудотворної ікони Божої Матері "Подільська".
Вперше всі священики Житомирської єпархії взяли участь у літургії та причастились святих Христових Таїн.
Після закінчення Євхаристії відбувся щорічний загальноєпархіальний хресний хід із шанованим в цей день образом Божої Матері. Архієреї, духовенство та миряни пройшли центральними вулицями міста Житомира від Успенського собору на Подолі до Свято-Хрестовоздвиженського кафедрального на Замковій горі, і подібно повернулись назад.
Під час хресної ходи Преосвященні архієреї звершили заупокійну молитву за Героїв України на соборній площі обласного центру. Перед Свято-Хрестовоздвиженським собором було звершено молебень та прочитано молитву за мир в Україні.
На початку жовтня минулого року у нашій єпархії проходила атестація духовенства. Нинішня атестація вже друга за рахунком за останні шість років. Головна ціль подібного заходу - перевірити знання духовенства, які необхідні для душпастирської роботи на приходах єпархії.
Основні питання стосувалися знань Старого і Нового завіту, церковного уставу, а також соціальної концепції Церкви.. В цілому духовенство показало хороші знання. Подібна практика атестації буде і надалі здійснюватися в єпархії, так як знання необхідно постійно оновлювати.
3 липня минулого року, у тронному залі Житомирського Єпархіального управління відбувся регіональний Семінар Місії Синодального відділу УПЦ у справах сім'ї під назвою "Методологія роботи з сім'ями на парафіях". Урочистий. Запланований захід зібрав священицькі сім'ї Житомирської та Овруцької єпархій. Семінар очолив Голова Місії Синодального відділу УПЦ у справах сім’ї, архієпископ Ровеньківський і Свердловський Пантелеймон.
Учасники Семінару розглянули та опрацювали наступні актуальні у сучасності питання:
- Сім'я священика: аспекти служіння;
- Запровадження курсів підготовки до шлюбу на парафіях УПЦ; Презентація методичних матеріалів;
- Підготовка молоді до подружнього життя та усвідомлення сенсу шлюбу;
- Проект "Наставництво для дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування";
- Духовна та психологічна підтримка сімей військових. Практичні рекомендації та досвід психологічної реабілітації.
На завершення роботи семінару Ми подякував усім за присутність, а також висловили особливі слова подяки нашому собрату архієпископу Пантелеймону.
20 листопада 2017 року, у рамках всеукраїнського благодійного марафону «Культурно-просвітницькі зустрічі з протоієреєм Олександром Клименко» переможець телевізійного проекту "Голос Країни" відвідав Житомирську єпархію.
Близько обідньої пори у Тронному залі єпархіального управління отець Олександр провів зустріч із священнослужителями та молоддю нашої єпархії. Священик провів просвітницьку бесіду із присутніми та відповів на питання. Перед цим учасники зібрання мали можливість переглянути унікальний фільм під назвою "У вірі та істині". Також у цей день у Житомирській обласній філармонії відбувся урочистий концерт. Насамкінець виступу Ми подякували отцю Олександру за приємні миті спілкування і талановитість, показану у часі концерту, а також вручили образ Божої Матері "Подільська".
У нелегкий час для нашої Держави та Церкви, ми використовуємо кожну можливість, щоб допомогти дітям-сиротам, військовим, учасникам АТО, їхнім сім’ям, переселенцям, жертвам збройної агресії, бідним та обездоленим та людям які відбувають покарання. Житомирська єпархія бере активну участь у соціальному служінні, просвітницькій діяльності. Представники єпархії відвідують всі державні заходи. Духовенство духовно окормляє військові частини, інші збройні формування, медичні заклади, пансіонати які розташовані на території нашої єпархії.
У минулому році клірики єпархії неодноразово відправляли допомогу у зону АТО, зустрічались з волонтерами військових госпіталів та допомагали воїнам, які перебували на лікуванні. Священики єпархії неодноразово звершували відспівування військових, які загинули у зоні бойових дій.
З 13 по 26 липня у нашій єпархії відбувся православний оздоровчий літній табір для дітей сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та дітей учасників АТО. Табір під назвою "Стежинка до Бога" уже шостий рік підряд проводиться за кошти зібрані під час благодійних вечорів колядок. Цього року єпархія оздоровлювала 20 діточок на базі санаторію "Дениші".
18 серпня на території Житомирського Спасо-Преображенського кафедрального собору, Ми освятили автомобіля для військових Десятого окремого Мотострілкового батальйону, який був відреставрований за кошти нашої єпархії. Протягом минулого року, наше духовенство систематично відвідувало Житомирську спілку дітей-інвалідів, дітей з обмеженими фізичними можливостями, центру медико-соціальної реабілітації дітей з особливими потребами, та ветеранів
Традиційно, кожного місяця у нас проводяться засідання єпархіальної ради, на якій обговорюються насущні питання життя нашої єпархії. На засіданні піднімаються різні питання, серед яких хотів би наголосити на слідуючих:
- Дисципліна (аморальна поведінка, непослух, пияцтво, куріння, гульки).
- Кожен священик зобов’язаний двічі на рік прибути на прийом до керуючого та надати звіт про стан справ на парафії.
- Священики зобов’язані щонеділі (понеділок) звітувати благочинному про стан справ парафії.
- Якщо священики не звершують вечірнє богослужіння на своїх парафіях, на кануні недільних та святкових днів, вони зобов’язані бути присутніми на вечірніх богослужіннях у тих храмах, де вони звершуються. (контроль благочинним).
- Священики мають гуртуватися по районах. (Відвідувати спільні богослужіння).
- Належна підготовка священиків до богослужінь.
- Духівникам благочинь звернути увагу на сповідь матушок.
- Читання псалтиря в період постів.
- Вечори колядок.
Богослужбове життя
Головна справа священика, в якому його ніхто замінити не може, - це служіння літургії. Архієрейським чином у 2017 році було відслужено 151 літургію.
ВИСНОВОК
Дорогі отці!
У доповіді було перераховано основні події і моменти нашої роботи за минулий рік. Доповідь чітко показала обсяги і напрямки пастирської роботи нашої єпархії. Перш за все нам необхідно піднести подячну молитву Богу за всі послані блага і щедроти для допомоги нам у несенні нашої священної місії . Будемо надалі з Божою допомогою ревно трудитися на славу Святої Церкви.
Сьогодні для Церкви наступили важкі часи. Частими є факти залякування віруючих, захоплення церков, наклепи на духовенство. Але ми не повинні цього боятися так як з нами Господь наш Іісус Христос — Глава Церкви. З нами благодать Святого Духа. Церква переживала ще й гірші часи. І в цей час не можна бути бездіяльними, а потрібно ще більше посилити труди для утвердження Церкви Христової. Нехай всім нам допоможе Господь Бог!
Від щирого серця хочу виразити всьому духовенству вдячність за жертовні і старанні труди на благо Святої Церкви.
Користуючись цією можливістю, тепло вітаю вас з наступаючим великим святом Різдва Христового. Прошу передати моє вітання і благословення всім прихожанам.
Благодать Господа Нашого Іісуса Христа і Його всесильна допомога нехай супроводжує всіх нас у служінні Святій Церкві Христовій.
Митрополит Житомирський і Новоград-Волинський.
- 5626 просмотров
- Українська