ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ МИТРОПОЛИТА НИКОДИМА 2022р.

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
митрополита Житомирського і Новоград-Волинського НИКОДИМА
боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Житомирської єпархії Української Православної Церкви


Вчора нас поховано з Тобою, Христе,
встаємо сьогодні з Тобою воскреслим,
бо вчора нас з Тобою розп’ято.
Тож і нас прослав, Спасе, у царстві Твоїм

(3 пісня канону пасхальної утрені)


Всечесні отці, дорогі брати та сестри, щиросердечно вітаю всіх Вас з великим і спасительним святом Світлого Христового Воскресіння!

Христос Воскрес!

Такими радісними словами ми сьогодні знову звертаємось один до одного. Пасхальна радість наповнює наші серця, адже Христове Воскресіння — це основа життя. Пасха являє нам велич подвигу Спасителя, який звільнив нас від смерті й розірвав кайдани гріха. Більше того, кожна хвилина життя істинного християнина має бути сповнена радості Христового Воскресіння.

Попри всі сьогоднішні випробування Великдень є для нас часом невимовної втіхи і надії. У світлий празник Воскресіння Христового свята Церква оспівує таємницю поєднання протилежностей: поховання і воскресіння, смерті і життя, розп’яття і слави, смутку і радості. У тому й полягає велике пасхальне таїнство, що сам Син Божий стає одним із нас: помирає, подібно як ми, щоб ми могли воскреснути, як Він.

Христос проходить Свою хресну дорогу за нас, даруючи нам Своє Воскресіння та нове життя в Бозі. Отже, хрест і воскресіння нерозлучні. Вони стосуються не лише Христа, а й кожного з нас. Подія, яка відбулася в житті Іісуса Христа, Його смерть і Воскресіння, увібрала в себе всю історію всього людства. Воскреслий Христос входить у серце особистої історії кожного з нас. Він, переживає наші страждання і приниження, а ми водночас із Ним, розп’яті й засуджені, підіймаємося з гробу і воскресаємо. Вчора нас із Ним було поховано, а сьогодні – встаємо із Ним Воскреслим.

Страшна трагедія війни сколихнула та змінила наше життя: проливається кров,вбивають дітей, гинуть мирні люди, руйнуються міста і села. У цей трагічний час наш народ став на захист Батьківщини, не виключенням стала і наша Українська Православна Церква.

Нажаль, з'явилися і ті, хто користуючись ситуацією, почали всіляко протидіяти Церкві створюючи смуту і розбрат, звинувачуючи і захоплюючи храми в той час, коли так необхідна єдність.

Але Христос і сьогодні є з нами! Наші скорботи Він приймає так, немовби це Йому особисто завдавали їх. Він переживає наші страждання і приниження: сидить з нами в укриттях у Житомирі, допомагає лікарям у Чернігові, рятувальникам у Харкові, військовим на Донеччині і помирає разом із нами у Маріуполі та Бучі. Ми водночас із Ним засуджені й розп’яті. Його слова на хресті, що звучать сьогодні в молитві віруючих, – «Отче, відпусти їм, не знають що творять!» (Лк. 23,34), – стосуються насамперед тих, хто підбурює народ до сліпої агресії та ненависті: «Розіпни, розіпни Його!» (Лк. 23,21).

Однак сила людської злоби, брехні і насильства є нічим порівняно із силою Божої правди й любові. Як у Воскресінні добро долає зло, так і в нашій історії любов переможе злобу й ненависть, а мир переможе війну.

Сила зброї зникає перед славою Воскресіння, бо «сьогодні встаємо з Тобою воскреслим». Усі ми це відчуваємо на нашій рідній землі. Воскреслий Христос сьогодні є нашою надією в церковному, суспільному та особистому житті і ми не маємо більшої і сильнішої допомоги ніж допомоги Божої. У своєму Воскресінні Христос силою Святого Духа робить єдиним народом тих, хто колись протистояв один одному. «Нема іудея ані грека... ні чоловіка ані жінки, бо всі ви єдині у Христі Іісусі» (Гал. 3,28).

Знаком нашого «вставання» з воскреслим Спасителем, який підносить нас із «гробу» гріха, нехай стане наше оновлене Божою любов’ю ставлення до всіх без винятку людей. Любімо і обіймаймо кожного, хто є поруч, у нашому селі, містечку, місті, у нашій області та на всій нашій Землі. Учімося поважати і любити того, хто відрізняється від нас, бо саме це і є свідченням слави Воскреслого! Усім людям, навіть тим, хто має злобу в серці і несправедливо нас обвинувачує, ми сьогодні проголошуємо радісну звістку про Воскресіння. Бо ж знаком Його є перемога сили зла і ненависті Божою любов’ю та милосердям.

Воскресіння Христове дарувало нам справжню свободу і наповнило буття людини сенсом і надією. Але найголовніше — воно відкрило шлях у Життя Вічне всякому, хто вірує у Христа і перебуває в Церкві. Тому немає причин для відчаю, зневіри, страху в тих, хто любить Христа і йде за Ним попри всі обставини свого земного шляху, бо “Христос, який воскрес із мертвих, початком усопших став” (1 Кор. 15: 20).

Свята Церква закликає нас жити в мирі, любові, у всякому благочесті і чистоті, чесною працею служити ближнім та усьому українському народу, щоб у день нашого воскресіння бути достойним радості з Воскреслим Господом і Спасителем нашим Іісусом Христом.


ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ХРИСТОС ВОСКРЕС!
+ НИКОДИМ,
митрополит Житомирський і
Новоград-Волинський.

Пасха Христова,
2022 р. м. Житомир.