Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.

11.04.2012

Страсна седмиця – особливий час року, останній тиждень земного життя Христа, тиждень його страждань на хресті. З давніх пір віруючі люди посилюють свою молитву та дотримуються суворого посту на Страсній седмиці. І найбільш тяжкими гріхами вважаються в ці дні осуд ближнього свого, лихослів'я, неправда та сварки.

Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.

Страсний тиждень особливо шанується Церквою. «Всі дні, – говориться в Синаксарі, – перевершує Свята і Велика Чотиридесятниця, але більше Святої Чотиридесятниці Свята і Велика седмиця (Страсна), і більше самої Великої седмиці ця Велика і Свята субота. Називається ця седмиця великою не тому, що її дні або години більші (інших), але тому, що в цю седмицю здійснилися великі і надприродні чудеса і надзвичайні діла нашого Спасителя...»

Кожен день Страсного тижня – великий і святий.

Кожний день Великої седмиці називається Великим, тому що присвячений особливим спогадам про найбільші, найважливіші події з життя Христа Спасителя, кожний наближує нас до урочистої події – Світлого Воскресіння Христового. І кожного дня в храмах звершують особливі служби. Перші три дні цієї седмиці – час посиленого приготування до Страстей Христових. Згадуючи в Богослужіннях події останніх днів земного життя Спасителя, Свята Церква благоговійно стежить за кожним кроком Його, вслухується в кожне слово Христа і поступово веде нас стопами Господа впродовж Його Хресного шляху. В перші три дні Страсної седмиці на часах прочитується все Четвероєвангеліє, щоб віруючі спрямували свої думки і почуття на Євангельську історію втілення Боголюдини та Його служіння роду людському.

У понеділок, вівторок і середу відтворюються останні бесіди Спасителя з учнями і народом. У Великий понеділок Церква згадує старозавітного патріарха Йосифа, як прообраз невинного та чистого Христа. У Великий вівторок Страсного тижня віруючі споминають, як Христос проповідував у храмі Єрусалимському, а народ вважав Його пророком. Велика середа – день віддання Ісуса на страждання і смерть. Згадується грішниця, яка помазала дорогоцінним миром голову Христа. Цього ж дня Іуда наважився зрадити Його за 30 срібних монет. У Велику середу на вечірній службі відбувається Таїнство Сповіді: цього дня всі намагаються сповідатися.Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.

В цей скорботний час, сповнений смутку і плачу, Свята Церква невідступно веде нас за Божественним Учителем. У Богослужіннях Страсного тижня відбиваються всі страждання Христові.

У Велику Середу – остання в році Літургія Передосвячених Дарів.

У перші три дні Страсної седмиці в храмах востаннє у цьому році звершується Літургія Передосвячених Дарів. У Велику середу також припиняються і великі поклони, творені при молитві святого Єфрема Сирина: «Господи і Владико життя мого…» Це особливий день, який ми завжди виділяємо серед інших. В останній раз у Велику середу в Свято-Миколаївському соборі була звершена Літургія Передосвячених дарів. Дивовижний світлий смуток торкнувся сердець віруючих. За цим Богослужінням, сповненим покаяння, православні могли сповідатися і причаститися Святих Тіла і Крові Христових та скріпитися духовно. Благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков звернувся до віруючих словами натхненної проповіді, згадуючи Євангельську подію, коли рада первосвящеників та книжників вирішила взяти Христа і вбити Його: «В селищі Віфанія, в домі Симона прокаженого, Господь прийняв дар очисної жертви, яку принесла одна грішниця. Вона вилила дорогоцінне миро на Його голову на знак своєї любові і благоговіння до Нього. Пройдуть роки і віки, а люди все будуть згадувати цю жінку, яка передбачила страждання Христа. Тут же Іуда, один із дванадцяти учнів Ісуса, залишив цей дім благоденства і пішов робити свій злий, підступний умисел до будинку первосвященика Каяфи. І сказав: «Що дасте мені, і я вам видам Його?» Неправедні судді дали йому тридцять срібняків. Такою була ціна за зраду… Середа – великий день, шанований усім православним світом. І завжди протягом року ми постимо в пам'ять про цю подію.

Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.

Тому в церковній службі в середу прославляється грішниця, яка на всі часи зберегла своє ім'я в служінні Господу, і засуджується зрада Іуди, котрий через дрібну пристрасть сріблолюбства відійшов від Христа. Ось два шляхи, два вибори, які пропонуються: праведний і грішний, каяття і духовної загибелі. Як важко нам визначити межу і залишитися вірними Богу. Кожним гріхом ми щоразу зраджуємо Господа. І в бурхливому морі життя нам потрібно вистояти, прагнути всіма силами, думками і почуттями бути вірними Господу, випромінювати добро і звершувати справи благочестя – розіп'ятися з Христом, бути відданим його Заповідям».
Отець благочинний привітав усіх із завершенням Великого посту і причасників – із прийняттям Святих Христових Таїн: «Великий піст – неповторний час, протягом якого ми здійснюємо духовний подвиг, необхідний для спасіння нашої душі. Треба пам’ятати, що Господь подовжує дні тим, хто постить, щоб світла печаль посту перетворилася на духовну весну».

На Літургії було багато причасників різного віку. Вони йшли дорогою Великого посту в надії на те, що їх праця душі і тіла принесе добрі плоди в духовному житті. «Згадуючи з молитвою Спасителя, – говорить прихожанка Свято-Миколаївського собору Віра Єрмолаєва, – дякую Йому за милість і ласку. В останні дні Великого посту я прийшла до храму сповідатися і причаститися. Тут мене завжди і вислухають, і підтримають, і зрозуміють. І на душі стає легко… »

Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.

Серед причасників можна побачити маленьких дітей, принесених турботливими батьками. Ольга Левищенко прийшла з дворічним Діонісієм: «В нашій православній родині діти виховуються у вірі до Господа Бога. Моя мама Василина Назарчук вчила, що потрібно сповідатися та причащатися перед Великоднем. І мій синочок – сьогодні в храмі».

З Божої милості закінчується особливий час покаяння – період Великого посту – дорогоцінний дар нам Спасителя нашого. Повіримо в Його співчуття і любов, в Його віру в нас. І в ці світлі дні прийдемо в храм, щоб постати очищеною душею та спокійним серцем перед образом стражденного Господа.

Прес-служба Бердичівського округу.

Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.Настала Страсна седмиця – найважливіший тиждень Великого посту.

Раздел: 
Новости Благочиний