Паломницька поїздка молодіжної організації «Преображення» до Грузії.

16.05.2017

В суботу, 13 травня, завершилась паломницька поїздка молодіжної організації «Преображення» до Грузії. Подорож розпочалась у неділю, в останній день квітня, по благословінню Високопреосвященнішого Никодима архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського. Група паломників у кількості вісьми чоловік на чолі з протоієреєм Романом Цукало, не дивлячись на дощову погоду, в піднесеному настрої оперативно зібрала речі на дах автомобіля. Після чого, в нижньому храмі Спасо-Преображенського кафедрального собору, священик відслужив молебен і паломники відправились в дорогу.

Шлях до Грузії проходив через Росію і складав більш ніж 2300 км. в одну сторону. Вже в середу житомиряни перетнули кордон і ввечері зупинились у першому грузинському місті на маршруті — Степанцмінді. В четвер зранку група пішки піднялась до церкви Святої Трійці, що розташована у селищі Гергеті. Цей храм збудовано на вершині невеличкої по міркам Кавказу гори на висоті більше двох тисяч метрів над рівнем моря.

На наступний день паломники перетнули гірський перевал і зупинились у столиці Грузії, Тбілісі. В першу чергу житомиряни відвідали Собор Святої Трійці, грузинською Цмінда Самеба. Цей дивовижний комплекс був збудований в самому центрі міста на початку 2000-х років. Він має загальну площу понад 5000 м², висоту 105,5 метрів і включає 13 престолів.

Перша зустріч паломників із грузинською гостинністю відбулась вже в п’ятницю, коли знайомий знайомого протоієрея Романа Цукало декілька годин проводив екскурсію по рідному місту для українців. Молодий співробітник муніципальної служби Тбілісі Гогі на протязі всієї екскурсії відповідав на численні питання житомирян. Він супроводив паломників у місця, з яких відкриваються найбільш вражаючі краєвиди на нічну столицю.

Впродовж подальших зустрічей група ще не раз зіткалась із традиційною і такою надзвичайно теплою гостинністю грузинів. Ночівля в особистих квартирах чи домах знайомих отця Романа, які бачили паломників вперше в житті, кожен раз здавалась дивом для українців і сприймалась як належне грузинськими сім’ями.

Неподалік Тбілісі знаходиться місто Мцхета. Це одне з найбільш шанованих міст для православних в Грузії. Житомиряни відвідали тут головну святиню — собор Свєтіцховелі, після чого піднялись на автомобілі до Шіо-Мгвімського монастиря. Цей монастир був заснований у VI столітті ченцем Шіо Мгвімським, одним із тринадцяти ассирійських отців, які були головними засновниками і розповсюджувачами монашества в Грузії.

Перлиною подорожі стало відвідування лаври Давидо-Гареджійськийського монастирського комплексу. Цей монах також був одним із 13 ассирійських отців і заснував тут монастир на початку VI ст. Сучасні монахи лаври живуть аскетично, вода і світло з’явились на території храму лише півроку назад. Після короткої розмови із протоієреєм Романом старший монах запросив паломників із Житомира в трапезну, де стомлені важкою дорогою українці були нагодовані досита. Питання із ночівлею також вдалось вирішити завдяки монахам. Вони супроводили житомирян до невеличкої будівлі геологічної станції, розташованої неподалік.

Ранкова служба на наступний день залишила в серці кожного паломника такі відчуття, які неможливо забути. Стіни храму, заснованого п’ятнадцять століть назад, колись були свідками молитов багатьох великих святих. Після літургії житомиряни отримали змогу відвідати печерний храмовий комплекс, розташований на протилежному схилі гори. На стінах храмів збереглись оригінальні фрески Vlll століття. Про кожну церкву, видовблену століття тому тутешніми монахами в піщанику, подробно розповідав гід — колишній послушник лаври отець Матфій.

Зворотній шлях було пройдено на автомобілі за три дні. Не дивлячись на важку дорогу, у всіх були дуже позитивні враження від паломництва. Глибокий слід залишили не тільки вікові будівлі перших монастирів і храмів Грузії, і розташовані в них святині. Світле відчуття від теплих і сердечних бесід із такими близькими і рідними по духу православними Грузії не покидало житомирян на протязі всієї зворотньої дороги.

Паломницька поїздка молодіжної організації «Преображення» до Грузії.