П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...

08.06.2012

П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...

Свята Трійця! Земля купається в теплі, православні прибирають оселі листям і травами. В цей світлий день разом зі свіжою зеленню в наші домівки входять мир та висока Божа благодать. І розквітають людські серця, наповнюються добром та любов’ю! Зелені Свята... В празник Святої П’ятидесятниці люди поспішають до храмів. Свято-Миколаївський собор Бердичева прикрашений гілочками дерев, які є символом свята, життєдайного Святого Духа і оновлення душі. Богослужіння сповнені радості та прославлення Зішестя Духа і Святої Трійці.

«Хто йде вслід за Мною, не буде ходити у темряві той, але матиме світло життя...»

На десятий день після Вознесіння Ісуса Христа Церква святкує Зішесття Святого Духа на апостолів. Цей празник називається також Днем Святої П’ятидесятниці, або ж Трійцею. Як говориться в Священному Писанні, впродовж сорока днів по Воскресінню Господь Ісус Христос являвся учням Своїм і повчав їх. В день Вознесіння дав наказ апостолам, щоб не відходили вони з Єрусалиму, а чекали обітниці Божої: «бо Іоанн водою хрестив, ви ж охрещені будете Духом Святим через кілька тих днів...» І ось настав десятий день після Вознесіння. У євреїв тоді було велике свято П’ятидесятниці в пам’ять Синайського законодавства. Як пише в Євангелії Лука, апостоли з Богородицею та іншими учнями зібралися в одній світлиці в Єрусалимі. Раптом зчинився шум із Неба, наче раптово зірвалася буря. І з’явилися вогненні сполохи та й на кожному з них по одному осіли. Усі ж вони сповнилися Духом Святим і стали славити Бога різними мовами, яких раніше не знали. П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...Так Дух Святий зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків і дав їм здатність проповідувати Христове вчення всім народам у різних куточках світу. Полум’я означало, що Дух Святий має силу спалювати гріхи й очищати, освячувати й зігрівати душі.

Проповідь апостолів так подіяла на тих, хто слухав її, що багато людей повірили і стали питати: «Що ж нам робити?» Петро ж відповів їм: «Покайтеся і хрестіться в ім’я Ісуса Христа на прощення ваших гріхів, тоді і ви отримаєте дар Святого Духа». Таких виявилося того благословенного дня близько трьох тисяч чоловік. І стало будуватися на землі Царство Боже, народжується і починає діяти Христова Церква. Саме того дня світу відкрилася вся повнота дії Пресвятої Трійці, і люди стали поклонятися й прославляти три іпостасі Єдиного Божества: Отця, Сина і Святого Духа. Бог Отець послав Сина на землю. Син явив нам до Отця шлях смирення, настановив любити Бога і ближніх, постраждав на хресті за наші гріхи, Воскрес і Вознісся на Небо, обіцяючи учням послати Духа Святого. І Утішитель зійшов на учнів і наповнює засновану Христом Церкву.

«Ми бачили світло істинне, ми прийняли Духа Небесного, ми знайшли віру істинну, нероздільній Тройці поклоняємося. Бо Вона спасла нас…» (Стихира Вечірні П’ятдесятниці)

П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...

На свято Трійці під час Богослужіння у Свято-Миколаївському соборі віруючі, сповнені смирення і просвітленої урочистості, стояли в храмі з букетами польових квітів у руках, висловлюючи тим самим вдячність Господу за те, що Він Своїм Святим і Животворчим Духом оновив людей і народив їх у нове життя.

П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...

Тихо мерехтіли свічки, виливаючи своє тепло на православних... Пахло духмяною м’ятою і запашним любистком... Всюди ніби струменів димчасто-зелений світ. Такого кольору – облачення священнослужителів та церковне оздоблення. Мелодійним співом підносив свої молитви до неба хор храму... До прихожан звернувся благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков, нагадавши їм сторінки Священного Писання: «Вирушаючи на Свої Хресні Страждання, Господь Ісус Христос сказав учням: «Краще для вас, щоб пішов Я, бо як Я не піду, Утішитель не прийде до вас. А коли Я піду, то пошлю вам Його». Христос сказав, щоб апостоли молилися і чекали цієї обітниці. Це відбулося на п’ятдесятий день після Воскресіння. Глибоко переживши події страждань, смерті і Воскресіння Господнього, святі апостоли до часу П'ятидесятниці духовно змужніли та сповнилися безстрашністю і вірністю Христу. Хрещені вогнем, освітилися душі апостолів. І з Сіонської світлиці вийшли вже перетворені і переконані вісники вселенської істини, готові навчати всі народи. Тоді і зійшла на них повнота благодаті Божої… Послання Святого Духа на землю є дар великий. Духом Божим кожна душа живиться і чистотою підноситься…

П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...

У нас сьогодні особливий день. Свято Трійці, свято П’ятидесятниці – це день народження Церкви. Саме з цього дня Святий Дух перебуває в Церкві, запалює в серцях людей віру і веде їх шляхом спасіння. І Зішестя Святого Духа в серця людей весь час триває. Ми з вами причетні до того, що відбувалося в ті давні часи. Кожен, хто щиро прийшов до Бога, отримав Духа Святого в своє серце. І ми в смиренному благоговінні перед величчю Таємниці Божої співаємо Святому Духу: «Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповнюєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші».

Після Божественної Літургії звершили особливу, Троїцьку вечірню, з колінопреклоненими молитвами. Отець благочинний читав три молитви святого Василія Великого, стоячи на колінах у Царських вратах, обличчям до віруючих. Прихожани при цьому теж опустилися на коліна – вперше після Великодня. Вони смиренно молилися до Господа, Який послав Святого Духа на Своїх учнів і апостолів, щоб освятив тих, хто живе на землі, і тих, котрі відійшли в світ інший. Наприкінці Богослужіння настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков привітав усіх зі святом і побажав, щоб благодаттю Духа Святого виростали прекрасні плоди, про які говорив апостол Павло, –
«любов, радість, мир, довготерпіння, доброта, милосердя, віра, лагідність, стриманість».

П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...

У Пресвятій Трійці проявляється уся повнота благодаті Господньої, що подається людині через хрещення, через повне занурення в слово, віру й благодать Божу в Ім’я Отця, Сина і Святого Духа. В цьому суть явлення Трійці: увірувати, втілити віру в своєму житті, здобути силу Духа Святого і отримати життя вічне, прийшовши дорогою праведності до миру й радості, до Небесного Божого Царства. Таке Зішестя має статися у серці кожного християнина, щоб православні були вірні цьому Світлу, вогню Любові та Вічній Правді.
Після Богослужіння на паперті перед собором священики окропили свяченою водою зелень та благоуханне зілля, принесені віруючими. Ними православні старанно прикрасять свої домівки. «Такий добрий звичай, – вважає Валентина Гнатівна Добровольська, – прийшов до нас від дідів-прадідів. Освяченою зеленню ми заквітчуємо образи. На честь свята ставимо букетики в оселях. П’ятидесятницю святкуймо – Духа Святого Пришестя...
І з радістю зустрічаємо Святу Трійцю!»
Посміхалися люди, тріумфувала вся природа, теплий літній дощик омив просвітлені обличчя. «Яка благодать, – щиро раділа родина Покритюк: мама Наталія, тато Валерій і маленькі Софія, Анна та Марія, – настало велике свято!» Тамара Василівна Ясінська з самісінького дитинства приходить до храму і шанує церковні традиції: «В цей святий день бажаю всім людям щастя, добра і здоров’я, здоров’я, здоров’я!»

Віриться, що у день Зішестя Святого Духа світ стає кращим, добрішим і світлішим. І, сповнені щирістю і всепрощенням, ми намагаємося дарувати увагу та душевне тепло тим, хто поруч із нами. Нехай єднає всіх світло чеснот і у допомагає Всемилостивий Бог!

Прес-служба Бердичівського округу.

Раздел: 
Новости Благочиний