12.04.2012
"Вечери Твоея тайныя днесь, Сыне Божий,
причастника мя приими, не бо врагом Твоим
тайну повем, ни лобзания Ти дам, яко Иуда,
но яко разбойник исповедую Тя: помяни мя,
Господи, во Царствии Твоем".

"Вечери Твоея Тайныя..." "Вечери Твоея Тайныя..."

Великий четвер - це день Страстної седмиці, коли Православна Церква згадує Святу Тайну Вечерю, під час якої, Господь наш Ісус Христос, встановив таїнство Євхаристії: "Иисус взял хлеб и, благословив, преломил и, раздавая ученикам, сказал: приимите, ядите: сие есть Тело Мое. И, взяв чашу и благодарив, подал им и сказал: пейте из нее все, ибо сие есть Кровь Моя Нового Завета, за многих изливаемая во оставление грехов" (Мф. 26:26-28).

В це свято, 12 квітня, у Спасо-Преображенському кафедральному соборі міста Житомира, відбулася соборна Божественна Літургія святителя Василія Великого, яку очолив у співслужінні духовенства єпархії, Преосвященний Никодим єпископ Житомирський і Новоград-Волинський. Все Богослужіння було проникнуте двома відчуттями - радістю та печаллю. Печаллю, тому що Господь піднімається на Голгофу і водночас радістю, бо звершується спасіння грішного людського роду.

На малому вході, Владика, за усердні труди во благо Святої Православної Церкви та до свята Святоі Пасхи, нагородив священиків єпархії церковними нагородами: золотими наперсними хрестами, хрестами з прикрасами, митрами, камілавками та палицями. У сан архімандрита був возведений ігумен Тимофій (Волошенко), протоієрейства були удостоєні 13 священиків.

Вже за доброю традицією, велика кількість віруючих, в цей день, із благоговінням та смиренням причастились Святих Христових Таїн.

"Вечери Твоея Тайныя...""Вечери Твоея Тайныя..."

По завершені Літургії Владика Никодим звершив трепетний чин умовіння ніг. Цей чин є наслідуванням прикладу Господа нашого Іісуса Христа, Який Сам на Тайній вечері омив ноги апостолам і тим самим вказав на необхідність у ділі спасіння душі смирення і служіння один одному. Під час читання відповідного євангельського епізоду Владика зняв верхню архієрейську одежу, підперезався лентіоном (довгий рушник), і омив ноги священикам на знак смирення і служіння народу Божому.

Після особливого отпусту Архіпастир вимовив навчальну проповідь, в якій наголосив на важливості останніх днів Страстної седмиці, розповів якими особливими та величними, сповненими Божої благодаті є Богослужіння цієї пори.

"Вечери Твоея Тайныя..." "Вечери Твоея Тайныя..."

Ввечері цього ж дня у головному храмі міста Житомира - Спасо-Преображенському кафедральному соборі було звершене послідування Святих Спасительних Страстей Господніх. 12 разів читалось Святе Євангеліє . У них йшлося про ті страждання Христа перед розіп'яттям на Хресті, починаючи від останньої бесіди з апостолами до поховання Його в саду Йосифа Аримафейського.

Під час читання Євангелій духовенство та віряни стояли із запаленими свічками, показуючи тим щиру любов до Спасителя, а також показуючи те, що велич Його слави не залишила Господа і під час страждань. По завершенні послідування Святих Страстей Господніх, єпископ Никодим звернувся до присутніх з проповіддю.

Доволі приємне видовище можна було спостерігати на території собору, коли сотні вірян, через запалені свічки, несли у свої домівки частинку Божої благодаті, яка зцілює, укріпляє та додає сили.

"Вечери Твоея Тайныя...""Вечери Твоея Тайныя...""Вечери Твоея Тайныя...""Вечери Твоея Тайныя..."