ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ митрополита Житомирського і Новоград-Волинського НИКОДИМА 2023 р.

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
митрополита Житомирського і Новоград-Волинського НИКОДИМА
боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Житомирської єпархії Української Православної Церкви

"Воскрес Христос, і впали демони.
Воскрес Христос і радіють ангели
Воскрес Христос і життя
торжествує"

(Огласительне слово свт. Іоана
Златоуста на Великдень)

Всечесні отці, дорогі брати та сестри, звертаюся цього дня до всіх вас із благодатними, повними життя, прекрасними словами Великоднього вітання:

Христос Воскрес!

Зустрівши Воскресіння Христове, ми святкуємо спасіння всього людства від влади диявола, звільнення від гріха, прокляття і смерті. Торжеством із торжеств називає Церква цей святий день устами одного із вселенських вчителів святителя Григорія Богослова. В цьому ж полягає глибокий духовний зміст, бо «настільки Великдень перевершує всі урочистості, не тільки людські та земні, але навіть Христові і для Христа скоєні, наскільки сонце перевершує зірки» (Слово 45. На Святий Великдень). У славному Воскресінні Господа Ісуса, яке стало найважливішою подією в історії спасіння людського роду, полягає весь сенс і глибинна суть нашої віри.

Апостоли, як і всі, хто жив на землі, знали, що будь-яке життя закінчується смертю. І цей закон, що прийшов у наш світ разом із гріхопадінням прабатьків, здавався їм непорушним та вічним. Але Воскресіння Божого Сина спростовує всі земні закони, бо Бог сильніший за смерть, сильніший за зло і для Його любові до людства тепер немає жодних перешкод. І сьогодні ми радісно вигукуємо: «Смерть! де твоє жало? Пекло! де твоя перемога»? (1 Кор. 15:5). Відтепер смерть перестає бути для людини страшною безоднею: «Бо коли ми віримо, що Ісус помер і воскрес, то й померлих в Ісусі Бог приведе з Ним» (1 Фес. 4:4). Саме так Хрест Спасителя із зброї ганебної страти стає знаком перемоги над смертю, а наше життя набуває сенсу. Дуже влучно це підкреслив Амвросій Оптинський: «Справжнє життя є ніщо інше, як приготування до життя майбутнього»

На превеликий жаль, за дві тисячі років християнської проповіді, людство так і не перейнялося повною мірою розумінням земного людського життя як приготуванням до життя вічного; розумінням того, що земне життя є періодом переходу в Царство Небесне. Господь же радить своїм послідовникам: «Шукайте ж насамперед Царства Божого і правди Його.» (Мф. 6:33)

Перебуваючи на богослужіннях, минулого тижня ми чули євангельські читання і ніби спільно подорожували з учнями христовими від Сіонської горниці до Гефсиманського саду, від саду до несправедливого судилища у дворі первосвященника, далі до Понтійського Пилата, а звідти разом із Спасителем, який несе свій хрест на Голгофу. Водночас на наших очах продовжують відбуватися страшні події: чуємо сумні новини з фронту, по містах і селах прилітають ракети і продовжують гинути люди. Продовжується кровопролитна війна. Крім цього, суспільство все більше розділяється і набирає обертів релігійний конфлікт. Українська Православна Церква: її духовенство та віряни проходять через свою хресну дорогу і Голгофу. Наклепи і лжесвідчення, цькування і ворожнеча, образи та приниження під приводом добрих намірів і «запиту суспільства», несправедливі судилища та беззаконня. Серед усього цього здавалося б немає надії на краще, але «що людям неможливо - можливо Богові»(Мф 19:26). Найчастіше саме в слабкості та немочі проявляється Божа сила і мудрість. Воскреслий Христос, який через страждання і смерть переводить нас у Воскресіння та життя вічне, приходить до нас сьогодні, показуючи рани на своєму прославленому тілі. Як колись до наляканих апостолів, каже до нас, своїх учнів: «Чого стривожились? Чого ті сумніви постають у серцях ваших?» (Лк. 24: 38)

Скільки вже Церква пережила «неможливого», що стало можливим для тих, хто твердо тримався віри у воскреслого Господа! Не так давно, в минулому столітті були радянські гоніння та переслідування. Заборона Православної Церкви і її “підміна” обновленцями, які користувалися підтримкою влади і навіть мали визнання Вселенського Патріархату. Та «по ділах їх впізнаєте їх»(Мф 7:16) - говорить нам Слово Боже. Сьогодні вже немає обновленців, лжехристів, лжепророків і багатьох інших гонителів та переслідувачів Християн , навіть пам’ять про них зневажена у віках. Та в нас є віра у Воскреслого Спасителя, яка наповнює та збагачує і дає нам сили жити, молитися та любити, незважаючи ні на що. “Праведний житиме вірою”(Євр 10:38), - каже нам апостол

Пасха — це свято перемоги любові над ненавистю, радості над смутком, миру над війною, довготерпіння над панікою, доброти над злістю, милосердя над агресією, вірності над зрадою, стриманості над ненаситністю. Пасха — це перемога духу над тілом, правди над брехнею, життя над смертю. Христос воскресає із гробу, щоб воскресити і обдарувати перемогою тих, кого поглинули смерть, неволя і приниження

У своєму Світлому Воскресінні Христос виводить з пекла не лише прабатьків і старозавітніх праведників. Він бере за руку усіх скривджених та знедолених, вигнаних та покинутих, сиріт та вдовиць, поранених та вбитих, бере за руку усіх нас і веде в своє Воскресіння, наповнюючи пасхальною радістю переможного гімну:

ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ХРИСТОС ВОСКРЕС!
+ НИКОДИМ,
митрополит Житомирський і