Святые

Акафіст Всім святим землі Житомирської

Cвятителю отче Евмение, моли Бога о нас

загрузить акафист *.pdf, *.doc

Тропарь Жито́мирским святым, глас 4-й

Многосве́тлии свети́льницы, Богодарова́нное украше́ние земли́ Жито́мирския, святи́телие и преподо́бнии, му́ченицы, испове́дницы, вку́пе же и пра́ведницы в разли́чных о́бразех жития́ любо́вь Христо́ву стяжа́вшии, в Небе́сных черто́зех возси́яли есте́. Моли́те, да утверди́т Го́спо́дь в Правосла́вии и благоче́стии Оте́чество на́ше и спасе́т ду́ши на́ша.

Акафіст Святителю Євменію, архієпископу Житомирському і Овруцькому

Cвятителю отче Евмение, моли Бога о нас

загрузить акафист *.pdf, *.doc

Тропарь, глас 4

Вы́шних и́́щуще ни́жняя оста́вил еси́, / в бде́ниих и труде́х свя́то подвиза́лся еси́́, / непра́ведная клеветы́ и заточения претерпе́́л еси́. / Се́рдцем же, вы́́ну боле́знуя о ста́де твое́м/ я́́ко богому́дрый святи́телю земли́ Поле́сския в моли́твах к Бо́гу простира́лся / к го́рнем ликостоя́ниям восте́кл еси́; / Те́мже зове́м ти святи́телю о́тче Евме́ние, / моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Акафіст священномученику Павлу Житомирському

Святий священномучениче Павле моли Бога за нас: в єпархії урочисто прославлено нового угодника Божого!

загрузить акафист *.pdf, *.doc

Тропарь, глас 4

О́браз ве́рным сло́вом и житие́м был еси́, о́тче Па́вле, и оби́димым засту́пник. Сего́ ра́ди враг ро́да челове́ча ополчи́ся на тя. Ты же оправда́тися не восхоте́л еси́, но клевету́, поноше́ния, темни́чное заточе́ние и лю́тыя истяза́ния безро́потно претерпе́л еси́. Сего́ ра́ди Венцеда́вец Христо́с увенча́ тя и с ли́ки му́чеников совокупи́. Тем же и мы почита́ем страда́ния и по́двиги твоя́, новому́чениче земли́ Жито́мирския.