17.04.2017

Православний світ зустрів світле свято Великодня – величне і прекрасне! Зустрів із миром у душі та любов'ю до ближніх. І в серці радість незвичайна, і всі навколо радіють! Пасхальна служба у Свято-Миколаївському соборі м. Бердичева… Звучить урочистий піснеспів свята: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим,що в гробах, життя дарував».

Великодня ніч, тихо стікаються люди до храму, а над ними – зоряне небо, і линуть думки у височінь, і ніби сяйво у душі…. У повітрі пахне цвітінням дерев та свіжеспеченими пасками... Кажуть, ця ніч – найбільш безмовна і тиха в році… З апостольських часів Церква звершує Пасхальне Богослужіння у такий час. Подібно древньому обраному народу, християни не сплять в священну і спасительну ніч Світлого Воскресіння Христового. Величі прекрасного свята Пасхи відповідає висока і особлива урочистість, з якою правиться Богослужіння. Від Благодатного вогню з Єрусалиму – чуда істинного, що символізує нерукотворне світло Воскресіння Христового, у Свято-Миколаївському соборі запалили свічки та лампади. До спільної молитви приєдналися міський голова Василь Мазур та його заступник Таміла Павлішина. Безліч бердичівських родин прийшли до собору в єдиному пориві радісних почуттів, Сам Господь подарував їм цей стан. Зверталися до Всевишнього люди поважного віку та зовсім юні. Восени зустрічатиме своє 100-річчя Катерина Ходакова, котра багато років поспіль не пропускає Пасхального Богослужіння. Разом із бабусею Людмилою завітала першокласниця Злата Подолянець, і це – сімейна традиція. Чимало молоді зібралося у храмі, щоб із молитвою зустріти велике свято.

Пасхальна Полуношниця... Богослужіння очолює благочинний Бердичівського округу, настоятель храму протоієрей Віталій Бойков. Святу Плащаницю відносять у вівтар і кладуть на Престол… Наступає особлива молитовна тиша, прозора та легка… І лунає спів, який поступово звучить усе голосніше: «Воскресіння Твоє, Христе Спасе, Ангели співають на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити!» Струменів вогниками Хресний хід з іконами та хоругвами, радісний благовіст злітав над нічним містом, і душа співала стихиру Пасхи…
Піднесено звучав тропар: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував!»

У храмі після радісних і вічно живих слів: «Христос Воскрес!» – лунало багатократне: «Воістину Воскрес!», люди обіймали та вітали одне одного. І піднімався у височінь натхненний спів хору Свято-Миколаївського собору (регент – протоієрей Віктор Сватула).

У цю ніч серця людей відкриваються торжеству любові… Світла Пасхальна Утреня… «Відчуття такі, – говорить парафіянка Ольга Миронюк, – ніби народилися заново. Коли всі славлять Христа, це щось особливе». Благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков зачитує Огласительне слово Святого Іоанна Златоуста. Звершується Божественна Літургія, звучить Пасхальне Послання Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія. Віруючі причастилися Святих Христових Тайн… Благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков привітав усіх зі святом Воскресіння Христового: «Весь світ святкує Святу Пасху, прославляючи Воскреслого Спасителя! Радості всім нам, згуртованості, миру й добра і Божественної благодаті!»

Закінчилося Богослужіння, сповнені радості нічної молитви, люди вишикувалися навколо храму із запаленими свічками. Біля кожного – кошик із пасочкою та крашанками, що виглядає, наче витвір мистецтва. За традицією Великодні приношення також освячували заздалегідь, у Велику суботу. Вдень нескінченний потік людей линув до храму… Широко посміхалася Ніна Чуніцька, яка з любов’ю та особливими почуттями випікала вдома паски й готувала крашанки. До Свято-Миколаївського собору прийшла разом із правнучкою Мариною Вовк. Дівчинка завжди з нетерпінням чекає свята Великодня: «Люблю цей день, який дарує радість і гарний настрій. Христос Воскрес! А ще люблю смачні і красиві паски». І довго ще тривало освячення, радістю квітли обличчя. З небес тихо падав теплий дощ – на добро і мир усім людям… Окроплені святою водицею, бердичівляни неспішно росходилися домівками, несучи у душах сяйво пасхальної радості, насичені благодаттю, яка зміцнить на весь рік, до наступного Великодня….

Прес-служба Бердичівського благочиння.