«Егда снизшед языки слия…»

08.06.2012

День Святої Трійці святкується на п'ятдесятий день після Великодня, тому це свято ще називається П'ятидесятницею.

Після Воскресіння Господнього, Його учні невпинно жили відчуттям свята. Протягом ще сорока днів Він був з ними разом. На очах учнів, Господь піднявся над землею, як би засвідчуючи їх, що в останній день світу Він прийде на землю так само, як відійшов до Бога-Отця. Прощаючись з ними до часу, Він обіцяв послати їм Утішителя - Святого Духа, що виходить від Бога-Отця. Учні не знали, що це означає, але вірили, що все буде по слову Господньому.

«Егда снизшед языки слия…»«Егда снизшед языки слия…»

Колір свята Трійці - смарагдово-зелений. Це відтінок свіжої соковитої трави або листя,яке не встигло увібрати в себе міський важкий пил. Смарагдовою хмарою світяться храми зсередини - сотні березових гілочок несуть прихожани до церкви підлога церкви густо засипана травою, п’янкий запах червня посилюється променями сонця з церковних вікон, змішується з тонкими ароматами ладану і воскових свічок. Свічки вже не червоні, а медово-жовті. Рівно через 50 днів після Воскресіння Господнього святкують християни Святу Трійцю, гарне та величне свято.

Після п'ятдесяти днів єврейської паски іудеї святкували день П'ятидесятниці, присвячений Синайському законодавству. Апостоли не брали участі в масових урочистостях, а зібралися разом з Божою Матір'ю та іншими учнями в будинку для спільної молитви. Було близько третьої години дня. Раптово з самих небес, з висоти, пролунав неймовірний шум, що нагадує виття і гул буря раптова зірвалася, шумом наповнивсь весь будинок, в якому знаходилися учні Христові та Діва Марія. Люди стали молитися. Вогненні язики заграли між людьми і почали зупинятися на мить на кожному з тих, хто молився. Так апостоли сповнилися Духа Святого, разом з яким вони отримали і дивовижну здатність говорити і проповідувати на багатьох мовах, невідомих для них... Виповнилася обіцянка Спасителя. Його учні отримали особливу благодать і дар, силу і здатність нести вчення Ісуса Христа. Вважається, що Дух Святий зійшов у вигляді вогню в знак того, що має силу обпалювати гріхи й очищати, освячувати і зігрівати душу.

З нагоди свята Єрусалим був повний народу, євреї з різних країн сходилися в місто в цей день. Дивний шум з будинку, де перебували учні Христові, змусив збігтися до цього місця сотні людей. Присутні вражалися і питали один одного: «Чи не всі вони галілеяни? Як же ми чуємо кожен свою мову, в якому народилися? Як вони можуть говорити нашими мовами про великі діла Божі? ». І в подиві казали: «Вони напилися солодкого вина». Тоді апостол Петро, вставши разом з іншими одинадцятьма апостолами, сказав, що вони не п'яні, але що на них зійшов Дух Святий, як це і було передбачено пророк Йоіл, і що Ісус Христос, якого розіп'яли, вознісся на небо і вилив на них Святий Дух. Багато хто з тих, хто слухав проповідь апостола Петра в цей момент увірували і прийняли хрещення. Апостоли ж спочатку проповідували євреям, а потім розійшлися по різних країнах для проповіді усім народам.

«Егда снизшед языки слия…»«Егда снизшед языки слия…»

Свято християнської П'ятидесятниці містить в собі подвійне торжество: і славу Пресвятої Трійці, і славу Пресвятого Духа, що зійшов на Апостолів і відобразив новий вічний завіт Бога з людиною.

Свято Святої Трійці, встановлено наприкінці IV століття, після того, як в 381 році на церковному соборі в Константинополі був офіційно прийнятий догмат про Трійцю ,ми говоримо ще про один важливий аспект християнської віри: незбагненної таємниці триєдності Бога. Бог єдиний в трьох особах і таємниця ця незбагненна людським розумом, але суть Триєдності була явлена людям в цей день.

До речі, довгий час християнські художники не зображували Трійцю, вважаючи що Бог може бути зображений лише в особі Ісуса Христа - сина Божа. Але не Бог - батько, не Бог - Дух Святий не повинні бути писані .. Проте з часом була сформована особлива іконографія Святої Трійці, яку тепер поділяють на два види. Трійця Старозавітна знайома кожному з нас по відомій іконі Андрія Радонезького (Рубльова), на якій Бог зображений у вигляді трьох ангелів, які з'явилися Авраамові. Ікони Новозавітної Трійці є зображення Бога - Отця у вигляді старця, Ісуса Христа як отрока на його лоні або дорослого чоловіка, за праву руку від нього, і Духа - над ними у вигляді голуба.

На Русі відзначати Святу П'ятидесятницю почали не в перші роки після хрещення Русі, а через майже 300 років, в 14 столітті, при преподобному Сергію Радонежзькому.

З цього дня до наступного свята Святої Пасхи починають співати тропар Святому Духу «Царю небесний ...» З цього ж моменту вперше після Великодня вирішуються земні поклони.

«Егда снизшед языки слия…»«Егда снизшед языки слия…»

Зворушливо і красиво Богослужіння в свято Святої П'ятидесятниці. Прикрашений храм, священики одягнені в зелені ризи, пахне травою і свіжою зеленню, урочисто та світло звучить хор «.обнови в наших сердцах, Вседержитель, истинный, правый Дух..», уклінно читають парафіяни особливі молитви святителя Василя Великого. А на дворі соковите раннє літо - нагадуванням про те прекрасне і глибоке «літо Господнє», що обіцяв Ісус Христос праведникам.

3 червня благочинний Чуднівського округу протоієрей Андрій Змієвський, в день святої Тріїці, звершив святкову Божествену Літургію в Свято-Різдва –Богородичному храмі містечка Чуднів. Йому співслужив клірик храму, протоієрей Георгій Ковальчук. Після закінчення Літургії була відслужена вечірня з особливими коліноприклонними молитвами. Після чого благочинний звернувся до прихожан з настановчим словом, та поздоровив з великим святом П’ятидесятниці.

Прес-служба Чуднівського округу.